تبلیغات
سنگر های خاکی - دانشجویانی که بوی بهشت نمی دهند؟!

سنگر های خاکی
 

به بهانه نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی و علم آموزی در مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مراکز علمی و آموزشی در اقصی نقاط دنیا چند روایت و حدیث از میان صدها و هزاران سخن معصومین(ع) و بزرگان دینی در باب اهمیت دانش آموزی و دانشجویی مرور می‌کنیم:

در روایات و احادیث اسلامی تاکید شده است که" فرشتگان، بال‌های خود را برای جوینده دانش می‏‌گسترانند و برایش آمرزش می‏‌طلبند و این اهمیت و ارزش علم آموزی و طلب دانش و معرفت را برای ما نشان می‌دهد۱".

پیامبر خدا(ص) در بیان اهمیت و ارزش این کار در روایتی می‌فرمایند: "هر که دانش بجوید، مانند کسی است که روز خود را به روزه گذراند و شبش را به عبادت. اگر کسی یک بابِ علم بیاموزد، برایش بهتر است از این که کوه ابو قبیس طلا باشد و او آن را در راه خدا انفاق کند۲".

ایشان همچنین فرمودند: "همه اشیاء، حتّی ماهیان دریا، حشرات و خزندگان روی زمین و درندگان و چرندگان صحرا، برای جوینده دانش، آمرزش می‏‌طلبند۳".

رسول مکرم اسلام در جایی دیگر به موضوع کسب علم و دانش و به کاربردن آن در راه جلب رضایت خدا تاکید می‌کنند و می‌فرمایند: "هر کس دانش را برای فریفتن مردم بجوید، بوی بهشت را نیابد۴".

آن حضرت در ارتباط با روزی جوینده علم که شاید دغدغه خیلی از دانشجویان باشد، فرمودند: "هرکه دانش می‏‌جوید، خداوند روزیش را به عهده می‏‌گیرد ۵".

خاتم پیامبران الهی همچنین در توصیه‌ای نحوه رفتار استاد و دانشجو با یکدیگر را نیز این گونه تعریف می‌کنند: "با کسی که به او علم می‏‌آموزید و با کسی که از او علم فرا می‏‌گیرید، نرم و ملایم باشید۶".

-------------------------------------------------------------------

منابع روایات:

۱- کنز العمّال: ۲۸۷۴۵ منتخب میزان الحکمة: ۳۹۸

۲- منیه المرید: ۱۰۰ منتخب میزان الحکمة: ۳۹۸

۳- أمالی المفید: ۲۹ / ۱ منتخب میزان الحکمة: ۳۹۸

۴- مکارم الأخلاق: ۲ / ۳۶۴ / ۲۶۶۱ منتخب میزان الحکمة: ۴۰۰

۵- کنز العمّال: ۲۸۷۰۱ منتخب میزان الحکمة: ۳۹۸

۶- منیه المرید: ۱۹۳ منتخب میزان الحکمة: ۴۰۰

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 28 شهریور 1392 توسط منتظر
تمامی حقوق مطالب برای سنگر های خاکی محفوظ می باشد